Başlangıç » Uncategorized » İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu İstanbul

İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu İstanbul

Arşivler

Kategoriler

Reklamlar

İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu Tema Akademi

 Önce çıkan yeni yasa ile birlikte İş sağlığı ve İş güvenliği Uzmanlığı artık gözde meslekler arasında olacak. Çünkü yeni çıkan yasa gereğince bütün şirketler İş sağlığı ve İş güvenliği Uzmanları çalıştırmak zorunda olacak. Bu yüzden, yakın bir gelecekte artık İş sağlığı ve İş güvenliği Uzmanlığımeslek olarak gözde meslekler arasına girecek.

Yasanın çıkmasıyla birlikte, hali hazırda İş sağlığı ve güvenliği’nde  ciddi anlamda açık var, bu yüzden uzmanlar bütün firmaların kadameli olarak ’İş Güvenliği Uzmanı‘ alımına başlayacaklarını belirtiyorlar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan yeni yasa gereğince işyerlerinde çalıştırılan işçi sayısı sınırlaması kaldırılarak bazı istisnalar hariç bütün işyerlerini kapsam içine aldı. İş Güvenliği Uzmanı‘ bulundurma zorunluluğu, 50′den daha az çalışanı olan ne aynı zamanda tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 01.01.2014 tarihinde, buna karşılık 50′den daha az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 01.07.2016 tarihinde yürürlüğe girecek.
Yasal düzenlemelere göre istihdamı zorunlu olan ‘İş Güvenliği Uzmanları‘nın mühendis, mimar veya iş sağlığı ve güvenliği ön lisans mezunu olması gerekiyor.

İş sağlığı ve iş güvenliği uzmanlığı bölümü ve kursları

Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte İş sağlığı ve İş güvenliği Uzmanı istihdam etme konusunda ciddi zorluklar olacağı kesin. Çünkü hali hazırda bu konuda yetişmiş uzmanların sayısı piyasanın talebinden çok ama çok az. Bu nedenle, bazı Üniversiteler ve eğitim kurumlarında şimdiden çalışmalara başlamış durumdalar. Fakat söz konusu kurumların yeterince kısa zamanda istenilen sayıda ve kalitede uzman yetiştiremeyeceğini belirten uzmanlar, bu noktada devreye İş sağlığı ve İş güvenliği Uzmanlığı Kurslarının girmesi gerektiğini belirtiyorlar.

İş güvenliği Uzmanlığı Kursları , devreye sokularak söz konusu açığın kısa zamanda kapatılması hedefleniyor. İş sağlığı ve İş güvenliği Uzmanı adayların hangi kriterleri karşılamaları gerektiği ve nasıl bir eğitim sürecinden geçeceğini konunu uzmanı ve  Tema Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Merkezi Genel Müdürü Murat SOYLU’ya sorduk.

A Sınıf İş Güvenliği Uzmanlığı için verilen eğitimin kapsamı:

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlık Belgesine sahip olup, 4 yıl mesleki tecrübe kazanmış uzmanlardan A Sınıfı İş güvenliği uzmanı olmak isteyenlere A Sınıfı Uzmanlık için gerekli iş sağlığı ve güvenliği bilgisini kazandırmak ve sınavlara hazırlamaktır.

B Sınıf İş Güvenliği Uzmanlığı için verilen eğitimin kapsamı:

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlık Belgesine sahip olup, 3 yıl mesleki tecrübe kazanmış uzmanlardan B Sınıfı İş güvenliği uzmanı olmak isteyenlere B Sınıfı Uzmanlık için gerekli iş sağlığı ve güvenliği bilgisini kazandırmak ve sınavlara hazırlamaktır.

C Sınıf İş Güvenliği Uzmanlığı için verilen eğitimin kapsamı:

İş güvenliği uzmanı olmak isteyen mühendis veya teknik elemanlara, mesleki becerilerini işyerlerinde uygulayabilmeleri için gerekli iş sağlığı ve güvenliği bilgisini kazandırmaktır.

İşyeri Hekimliği

Bu programın amacı, işyeri hekimi olmak isteyen hekimlere; mesleki becerilerini işyerlerinde uygulayabilmeleri için gerekli iş sağlığı ve güvenliği bilgisini kazandırmaktır.

Tema Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Merkezi Genel Müdürü Murat SOYLU yukarıda belirttiğimiz kategorilerde her Uzman adayına farklı eğitimin verileceğini belirtti.

Peki Kimler İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanı olabilir? 

Bu sorunun cevabını da aşağıda izleyeceğiniz video’da bulabilirsiniz.Görsel

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: