Başlangıç » Uncategorized » Mental Aritmetik nedir

Mental Aritmetik nedir

Arşivler

Kategoriler

Reklamlar

Abaküsçü, Mental Aritmetik Eğitim setleri, soroban ve öğretmen abaküsler ile öğretmenler ve velilere hizmet veren bir websitesidir.

Abaküsçü hakkında bilgi vermeden önce Mental Aritmetik nedir? Sorununun cevabını vermeye çalışalım.

Mental Aritmetik; Özellikle son birkaç yıldır ülkemizde popler hale gelen Mental Aritmetik maalesef yanlış anlaşışmakta ve sadece Abaküs veya Soroban kullanımı olarak algılanmaktadır. Mental Aritmetik konusunda bilinçli ve bilinçsiz oluşturuluan bu bilgi kirliliği sonucunda ‘’Kavram’’ anlamının dışına çıkmıştır.

Mental Aritmetik önecelikli olarak 5 ve 12 yaş aralığındaki çocukların beyinlerinin gelişmesini sağlayan bir tekniktir. Bilindiği gibi insan hafızasının büyük bir bölümü olan %75 lik kısmı 3 ila 7 yaş arasında oluşmaya başlamaktadır. Fakat bununla birlikte yapılan araştırmalar insan zekasının büyük bir bölümünün 5 yaşında oluştuğunu ortaya koymuştur. Ve aynı şekilde yapılan bu araştırmaların sonuçları göstermiştir ki 5 yaşından küçüklere yapılan zeka testleri güvenli sayılmazken 5 yaşında yapılan zeka testeri güvenilir olarak kabul edilmiştir.  Bu araştırma sonuçlarını kriter ldığımızda, 5 yaşının altsınır olduğunu söylememiz gerekir, üst sınır ise 12 yaşıdır. Fakat bu şu anlama gelmemektedir, 12 yaşından sonra beyin gelişmemektedir düşüncesi yanlıştır.

Yukarıda belirtilen nedenler yüzünden Mental ritmetik sisteminin 5 – 12 yaş arasında uygulanan çocuklarda çok verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

tekniklerle sol yarım kürenin yaptığı matematik işini beynin sağ yarım küresine de yaptırabileceğimiz gerçeğine dayanarak mental aritmetik sisteminin daha çok 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklara fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

Kelime kökü itibariyle incelediğimizde’’ Mental’’ ingilizce bir kelimedir ve ‘’Zihinsel’’ anlamına geşmektedir. Türkçe karşılığı Zihinsel Aritmetik veya Zihinsel matematik dir. Mental Aritmetik bir çok farklı tekniği kapsayarak Beynin daha doğrusu diğer bin anlamda Zihnin maksimum derecede geliştirilerek kullanılmasını amaçlamaktadır.

Peki mental Aritmetik çocuğunuza neler kazandırır?

Günlük hayatında bir çok şey kazandıracağı tartışmasız ama bunları kısaca sıralayacak olursak;

  1. Mental Aritmetik eğitimini tamamlayan çocukların konsantrasyon ve dikkat yeteneği daha fazladır, çünkü bur sistem sayesinde bu becerileri geliştirilir.
  2. Çocuğun yaşamı boyunca ve gelecekte kariyerini belirleyecek sınavlarda işlem hatası yapma dumunu minimize edecektir.
  3. Özellikle gerek sınavlarda gerekse günlük yaşamında biryein yapması gereken matamatik hesalarını kısa sürede ve doğru olarak yapmasını sağlayacaktır.
  4. Metemtik işelmlerini normalden daha kolay, doğru ve hızlı çözecektir.
  5. Bütün bunların tanında Mental Aritmetiğin bireye normal hayatında sağladığı kolaylıklar dışında, psikolojik olarak bireye katkısı küçümsenmeyecek kadar fazladır. Zira, yukarıda sıraladığımız yetenekleri kazanan çocuklar ilerleyen yaşamlarında başkalarının zorlandığı veya yapamadığı işlemleri kısa sürede ve doğru olarak yaptıklarında kendilerine olan özgüven artacaktır. Bu işlemleri yaparak bulunduğu ortamda ilgiyi çekmesi ayrıca özgüveninin artmasına yardımcı olacaktır ve bu durum hayatı boyunca devam edecektir.

 

Mental Aritmetik eğitimi sonucunda çocuklar kalem ve kağıt kullanmadan yapacakları zihinsel işlemlerin onlara sağlayacağı faydaları böylece sıralamış olduk.

Abaküsçü www.abakuscu.com bu noktada farklı mental Aritmetik ürünlerini hizmetinize sunmaktadır. Farklı Mental Aritmetik, Abaküs ve Sorobon eğitim setlerini gerek online gerekse kapıda ödemeyle satın alabileceğiniz bir portal.

Eğitim Setlerinde dikkati çeken ürünleri;

1.    Vivamental – Mental Aritmetik ve Abaküs Eğitimi Seti 1

Bu set ile başlangıçtan ileri düzeye kadar Mental Aritmetik & Abaküs Eğitimi üzerine 4-14 yaş arası tüm öğrencilerimizin, velilerin ve eğitimcilerin ihtiyacını karşılayacak bir kaynakça oluşturulması hedeflenmiştir.

2.    Vivamental – Mental Aritmetik ve Abaküs Eğitimi Seti 2

Adet Öğrenci Kitabı (221 Sayfa)

Adet Alıştırma Kitabı (her kitap 80 sayfa)

Adet Anzan Alıştırma Kitabı(80 sayfa)

Adet Anzan Kart

Deste (101 Adet) Flash Kart

Adet 13 Basamaklı Plastik Abaküs

1Adet Mini DVD(Anzan Programı ve seviyelerine gore 200,000 Alıştırma içerir)

 

Ürünler arasında abaküsler bulunmakla birlikte Mental Aritmetik Eğitiö Sertifikası da almak mümkün.

Eğitmenlik Eğitimi

Abaküs ve Mental Aritmetik eğitimcisi olmak istiyorsaniz; Egitimlerimiz 2 gun surmekte.. ilk gun toplama ve Cikarma islemleri, 2. gun Carpma ve Bolme islemleri ogretilecektir. Katilimcilara egitim icin arac ve gerecler UCRETSIZ verilecektir.  Eğitimi tamamlayan katılımcılara VIVAMENTAL sertifikasi verilir. Toplu Kayitlar icin lutfen fiyat aliniz

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: